Gitara-phone

Gdy zapytam kolegów gitarzystów co znaczy skrót 3G – bez wahania powiedzą: „Joe Satriani i…” – tu padać mogą różne nazwiska: Kenny Wayne Shepherd, Eric Johnson, Steve Vai, Uli Jon Roth, Michael Schenker, Michel Cusson, John Petrucci, Yngwie Malmsteen, Robert Fripp, Paul Gilbert. Niektórzy – Ci z bardziej akustycznymi upodobaniami – wymienią pewnie trzech innych gigantów gitary: „Paco de Lucia, John McLaughlin i Al Di Meola”.

Pozwoliłem sobie na ten nietypowy wstęp z racji zakończonego właśnie Krajowego Sympozjum Telekomunikacji i Teleinformatyki KSTiT 2012, które jak przypuszczałem będzie okazją dla mnie do szczególnego połączenia pasjonujących mnie od kilkunastu lat dwóch odległych (choć dla mnie zarazem bliskich) tematów – technologii telekomunikacyjnych i muzyki właśnie. Do połączenia ostatecznie nie doszło, nie mniej skojarzenie 3G nabrało szczególnie żywego znaczenia i o nim właśnie chciałbym dziś pokrótce napisać.

3G w telekomunikacji oznacza pewien etap w rozwoju technologii. 3G w kontekście muzycznym oznacza spotkanie 3 Gigantów i wspólny (nie konkurencyjny) występ na jednej scenie.

5G zawarte w tytule tego tekstu zawiera w pewnej mierze istotę obu tych kontekstów: technologię i spotkanie Gigantów. 🙂

API – wspólna scena koncertu Gigantów

O potędze otwarcia na zewnętrzne środowiska deweloperskie różnorodnych systemów teleinformatycznych przekonywać nikogo nie trzeba. Możliwość elastycznego łączenia różnorodnych funkcjonalności oferowanych przez różne platformy sieciowe stwarza możliwość łatwego kreowania nowych, prostych lub wyrafinowanych produktów i usług. Stąd otwarty dostęp do tych funkcjonalności czyni rynek produktów i usług telekomunikacyjnych i teleinformatycznych niezwykle elastycznym.

Otwarte i łatwo dostępne API – Aplication Programming Interface – stanowi niezbędny klucz do otwarcia drzwi na tego typu możliwości.

Tego typu klucz (czy raczej klucze) już od dawna udostępniają tacy giganci jak Google, czy Facebook. Nadszedł czas, aby otworzyć tego typu drzwi w niższych warstwach komunikacji sieciowej.

Niezwykle istotny krok ku temu, właśnie w trakcie trwania KSTiT 2012 uczynili giganci na rynku usług mobilnych w Polsce. Publicznie ogłosili to, co ja teraz mam przyjemność ogłosić Państwu. 🙂

Wspólny występ 1 + 4G

12 września 2012 Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy zaprosił Orange, Plus, T-Mobile i Play do współpracy nad stworzeniem standardów dostępu do sieci komórkowych z wykorzystaniem otwartych interfejsów programowania (API).

IŁ przy wsparciu operatorów opracuje ujednoliconą technicznie specyfikację dostępu do sieci operatorów mobilnych z wykorzystaniem wyeksponowanego w Internecie interfejsu programowania, API ang (Application Programming Interface). Oznacza to, że aplikacja stworzona zgodnie z nowymi standardami będzie działała poprawnie z sieciami wszystkich operatorów mobilnych. Dzięki stworzeniu jednolitych zasad firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania uzyskają dostęp do takich funkcjonalności jak wysyłanie wiadomości SMS, MMS, USSD czy też zlokalizowanie telefonu użytkownika.

Udostępnienie podmiotom zewnętrznym otwartych interfejsów programowania w sieciach komórkowych umożliwi rozwój nowych aplikacji i systemów telekomunikacyjnych. Zwiększy to możliwość wyboru dla odbiorców usług, a także zmniejszy bariery wejścia na rynek, co korzystnie wpłynie na wzrost konkurencji.

Efektem prac będzie zawarcie porozumienia regulującego m.in. sposób i koszty procedowania oraz kwestię praw do standardu. Prace nad listą wymogów technicznych będą przeprowadzone w sposób jawny i otwarty dla wszystkich uczestników rynku. Do prac prowadzących do zawarcia porozumienia IŁ może zaprosić również inne podmioty działające na rynku, które mogą być zainteresowane zawarciem porozumienia. Podmioty zaproszone, które nie skorzystają z tej możliwości, będą mogły uczestniczyć w pracach nad projektem po zawarciu porozumienia. Na stronie http://openapi.itl.waw.pl oraz forum dyskusyjnym http://openapi.itl.waw.pl/pl/forum można dzielić się informacjami, wynikami prac oraz wymieniać opinie.

Cóż, nie pozostaje nic innego jak życzyć szybkiego i pomyślnego zakończenia prac!

I też czynimy. 🙂

Pozdrawiam serdecznie!
– Sylwester Laskowski