Szanowni Państwo,

W imieniu dr inż. Andrzeja Hildebrandta zapraszam na seminarium:
Modelowanie warstwy fizycznej elastycznych sieci światłowodowych
na przykładzie symulatora napisanego w Scilabie.

Referat wygłosi: dr inż. Marek Jaworski.

Streszczenie:

Aby sprostać ciągłemu wzrostowi ruchu w sieciach spowodowanym rozwojem Internetu, stosowane jest zmniejszanie odległości między kanałami oraz wprowadzane są zaawansowane metody modulacji sygnału optycznego.

Skutkuje to zwiększaniem gęstości widmowej mocy i zakłócaniem sąsiednich kanałów.   Ponadto przewiduje się dynamiczne przełączanie ruchu w poszczególnych łączach sieci. Wszystko to sprawia, że modelowanie warstwy fizycznej jest ważnym etapem modelowania sieci, służącym optymalizacji zasięgu transmisji poszczególnych ścieżek optycznych.

Istnieje kilka profesjonalnych programów przeznaczonych do symulacji systemów światłowodowych. Są to programy bardzo kosztowne (powyżej 10000$), brak natomiast prostszych programów, np. sharewarowych, tego typu. Stąd  zdecydowano się w ramach pracy statutowej na opracowanie własnego oprogramowania. Naszym zdaniem program taki może znaleźć zastosowanie w działalności edukacyjnej prowadzonej przez Instytut Łączności w ramach Ośrodka Szkolenia.

Na Seminarium zaprezentowane zostaną w działaniu opracowane dotychczas bloki funkcjonalne. Symulator został napisany w Scilabie – darmowym oprogramowaniu na licencji open-source, będącym odpowiednikiem Matlaba. Prelegent postara się zachęcić do szerszego stosowania Scilaba w pracach badawczych, w szczególności w modelowaniu.

 

Seminarium odbędzie się 10 grudnia o godz. 12.00 w sali 27.