Szanowni Państwo,
W imieniu dr inż. Andrzejka Hildebrandta zapraszam
na seminarium: Technologie wykorzystywane w tworzeniu usług interaktywnych.

Referat wygłosi mgr inż. Zbigniew Kądzielski.

Streszczenie:

Wraz z rozwojem telewizji cyfrowej oraz technik dostępu do konsumenta, zmieniało się podejście nadawców telewizyjnych, jak dostarczać do widza usługi dodane.

Jednokierunkowy charakter telewizyjnej sieci nadawczej (rozsiewczej) pozwalał na przesyłanie do odbiorcy różnorodnej treści wewnątrz strumienia transmisyjnego, nie dawał jednak możliwości uzyskania jakiejkolwiek informacji zwrotnej. Taka forma transmisji powodowała także „wewnętrzną” konkurencję: czy transmitować dane dodatkowe, czy też kolejny kanał telewizyjny. Dla ujednolicenia metod prezentacji (wyświetlania) dodatkowych informacji opracowano standardy MHP i MHEG.

Wraz z rozwojem Internetu, co zaowocowało pojawieniem się sieci w większości gospodarstw domowych, zmieniło się spojrzenie na metody dostarczania treści multimedialnych i interaktywnych do abonenta. Zrezygnowano z przesyłania danych w strumieniu transportowym na rzecz przesyłania ich przez sieci szerokopasmowe. Powstał nowy standard HbbTV, wykorzystujący zalety sieci rozsiewczych i szerokopasmowych, który jednocześnie pozwala na ścisłe powiązanie treści telewizyjnych z nadawanymi asynchronicznie danymi interaktywnymi.

Seminarium odbędzie się 4 kwietnia o godz. 12.00 w sali 754 Ośrodka Szkolenia Instytutu Łączności